]

جاذبه هاي طالقان

 

 

طبیعت روح نواز طالقان بعنوان مهمترین جاذبه های منطقه ، گردشگران بسیاری را بسوی خود جلب می کند. قله استوار شاه البرز با ارتفاع 4200 متر در بلندترین نقطه مرز طالقان و الموت و قله هایی همچون سات ، بام ، ناز ، کهار ، زرینه کوه ، لشکرک ، و کلوان با ارتفاع بین 3400 تا 4200 متر به همراه غارهایی مانند  مرغ بند در ناریان ، کله سنگ در دنبلید ، خلی زر در ورکش و غارهای بزج و بادامستان و نیز آبشارهای سفیدآب در غرب شاه البرز ، شل بن در غرب بزج ، تره نو در جزینان و آبشارهای آسکان سوهان و کرکبود ، مجموعه ای متنوع و کامل را برای دوستداران طبیعت فراهم آورده اند . نزدیکی به ارتفاعات علم کوه و تخت سلیمان و نیز وجود چند مسیر راهپیمایی کم نظیر که طالقان را به سواحل دریای خزر مربوط میکند بر جذابیتهای طبیعی منطقه افزوده اند .
منزل آیت الله طالقانی ، مبارز سیاسی معاصر در کلبرد و یادمان درویش عبدالمجید طالقانی در مهران ، از آثار دیدنی تاریخی فرهنگی طالقان به شمار می آیند .

از دیگر آثار و بناهای تاریخی طالقان – برجای مانده از آسیب های طبیعی- میتوان به برخی قلعه ها ، امام زاده ها ، مقابر حمام ها و آسیاب های آبی اشاره نمود : ارژنگ قلعه در میناوند در بالای قله کوه قلادوش ، قلعه منصور و قلعه کیقباد در شمال هرنج ، قلعه دختر در گنه ده ، قلعه پراچان و قلعه فاتیس ، امام زاده هارون در جوستان ، شاه محمد حنیفه در کرکبود ، امام زاده زکریا در میراش ، امازاده ابراهیم در تکیه ناوه و نیز امام زاده های روستاهای سیدآباد ، اورازان ، کش ، کشه رود ، کلاه رود ، اسفاران ، خجیره ، بقعه میر در وشته و مقابر پیران در میزان ، مهران ، گنه ده و آوانگ ، بقایای آسیابهای آبی در برخی از روستاها و نیز آثار نهر بزرگ انتقال آب از طالقان به قزوین در امتداد قله های رشته کوههای جنوبی طالقان بسیار دیدنی هستند.

 

جاذبه هاي طالقان

جاذبه هاي فرهنگي طالقان

 

 

 

جاذبه هاي طبيعي طالقان

 

 

 

جاذبه هاي تاريخي طالقان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>